< VISSZA

Dögkeselyű - András Ferenc születésnapi köszöntése


színes magyar bűnügyi film, 116 perc, 1982
magyar nyelven

Időpontok:

Rendező: András Ferenc

Forgatókönyvíró: András Ferenc
Operatőr: Ragályi Elemér
Zene: Vukán György, Kovács György
Szereplők: Cserhalmi György, Gladkowska Maria - Kiss Mari, Temessy Hédi, Perczel Zita, Blaskó Péter, Szabó László, Bács Ferenc, Moór Mariann, Udvaros Dorottya

A vetítésen vendégünk lesz András Ferenc rendező, Cserhalmi György és Kiss Mari. 

Taxisofőrt két idős hölgyutasa meglopja. Az elvált, adósságban úszó férfi hiába fordul a rendőrséghez, nem hisznek neki. Tehetetlen dühében maga kezd nyomozásba, és hamarosan meg is találja a profi tolvajokat. Mivel törvényes úton hiába remél igazságot, egyszemélyes hadjáratot indít, egyre profibbá váló módszerekkel. András Ferenc új alapokra helyezte a magyar bűnügyi filmet, hatása szinte minden azóta készült krimiben tetten érhető.

Az idén nyolcvan éves András Ferenc első nagyjátékfilmje az 1977-ben bemutatott Veri az ördög a feleségét című szatíra volt, amely hatalmas közönség- és kritikai sikert aratott itthon és külföldön is. A film maga volt a szocialista rendszer paródiája. Miután a rendező aláírta az ellenzéki Charta ’77 nyilatkozatot, büntetésül öt évet kellett várnia, mire újra nagyjátékfilmmel jelentkezhetett. Ez volt a Munkácsi Miklós regénye alapján készült Dögkeselyű 1982-ben. A taxisként dolgozó lecsúszott értelmiségi főhős magányos harcának története az egyik legjobban sikerült magyar bűnügyi történet, amely 1983-ban a Berlinalén is közönségdíjat kapott. András Ferenc következő filmje, a Bereményi Gézával együtt írt A nagy generáció a hatvanas évek fiataljainak félresiklott álmairól szól 1986-ban. Hasonlóképp az illúziók szertefoszlása az üzenete a Dobai-regényből készült 1988-as filmjének, az 1848-49-es szabadságharc újraindításának elbukott tervéről szóló Vadonnak. Az 1991-ben elkészült Az utolsó nyár és az 1994-es Törvénytelen című filmjei már a rendszerváltásra és annak igazságtalanságaira reagálnak. A Szent Lőrinc folyó lazacai pedig a művész soha célt nem érő sorsának példázatát adja 2005-ben. András Ferenc egy interjúban a közelmúltban így fogalmazott filmjeiről: „A zömük arról szól, hogy a magyar értelmiség milyen kitaszított helyzetben van, hogy az ész trónfosztása történt meg: a Dögkeselyű, a Végkiárusítás vagy A nagy generáció mind erről szólnak – hogy miként leszünk záróra utáni emberek.” 

Hírlevél feliratkozás

Met 2024-25

Royal Ballet 2024/25

Exhibition On Screen - 2023

Az Ismeretlen Uránia - kötet

kávéház banner 290x

Uránia Aranykönyv

Hívjon minket +36 1 486-3400 Főoldal Az oldal tetejére

Pénztárnyitás: az első előadás előtt 30 perccel.
Pénztárzárás: az utolsó előadás kezdetét követően 15 perccel.
A kávézó a mozi nyitvatartási idejében tart nyitva.

© Uránia Nemzeti Filmszínház
Az Art-Mozi Egyesület tagmozija

1088 Budapest, Rákóczi út 21.

megközelítés
jegyinformáció
írjon nekünk!
közérdekű adatok
sajtó
Adatvédelmi tájékoztató

 
Kép elforgatása balra 90 fokkalElőzőSlideshow elindításaKövetkezőKép elforgatása jobbra 90 fokkal
loading
Ablak bezárása
Slideshow megállításaSlideshow elindítása